GEMLİK KOOPERATİFİ´NİN MALİ GENEL KURULU YAPILDI« GERİ DÖN

Gemlik Kooperatifi´nin Mali Genel Kurulu yapıldı

Gemlik Kooperatifi’nin Mali Genel Kurulu 192 ortağın katılımıyla gerçekleşti. Başkanımız Asa, “Ürün teslimatı konusunda kooperatifinize sahip çıkın. Kooperatifin teslimatı arttıkça, hem ortaklarımız hem kooperatifimiz hem de Marmarabirlik kazancaktır” dedi.

 

Birliğimize bağlı 72 Sayılı Gemlik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nin 2015/2016 iş yılı Olağan Mali Genel Kurulu, 192 ortağın katılımıyla birlik beraberlik coşkusu içinde gerçekleşti. Tüm maddelerin oy birliği ile kabul edildiği Genel Kurulda, ortakların kooperatife ürün teslimatını artırmaları gerektiği vurgulandı. Genel Kurulda geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Gemlik Kooperatifi Eski Başkanı Mehmet Besli de unutulmadı.

Gemlik Kooperatifi’nin Olağan Mali Genel Kurulu, Pırıltı Düğün Salonu’nda gerçekleşti. Birlik Yönetim Kurulu Üyemiz Osman Bostancı’nın divan başkanı, Osman Çelik ve İsmail Turak’ın katip üye seçildiği Genel Kurul'a, Yönetim Kurulu Başkanımız Hidamet Asa, Başkanvekilimiz Şevket Karagöz ve İznik Yönetim Kurulu katıldı.

 

HEDEFİMİZ DAHA GÜÇLÜ KOOPERATİF

Gemlik Kooperatifi Başkanı İbrahim Demir, Genel Kurulun açılış konuşmasında, 2015/2016 iş yılında kaynakların en iyi şekilde kullanıldığını belirterek, kooperatifin mali yapısının bu süreçte daha da güçlendiğini söyledi. Demir, “Bundan sonraki hedefimiz, daha çok kar eden ve mali yapısı sağlam bir kooperatife sahip olmaktır. Kooperatifimizin daha güçlü olması ve sizlere daha çok hizmet etmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Ancak bunun siz değerli üretici kardeşlerimizin kooperatiflerine sahip çıkarak, daha çok ürün teslim etmesiyle mümkün olacağını da hatırlatmak isterim” diye konuştu.

 

KOOPERATİFİNİZE SAHİP ÇIKIN

Yönetim Kurulu Başkanımız Hidamet Asa da Gemlik Kooperatifi ortaklarının ürün teslimatı noktasında kooperatiflerine sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Bugüne kadar Marmarabirlik’te yaşanan köklü değişim sürecinde, Birlik Yönetim Kurulu ile birlikte zeytinin başkenti olan Gemlik Kooperatifi’nin güçlenmesi için ne gerekiyorsa yerine getirdiklerini ifade eden Asa, “Bundan sonra da Gemlik Kooperatifimizin ve ortaklarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Zeytine adını veren Gemlik Kooperatifimizin ürün teslimatı arttıkça, hem ortaklarımız hem kooperatifimiz hem de Marmarabirlik kazanacaktır. Gemlik Kooperatifimizin en büyük problemi, ortaklarının ürün teslimatı yapmamasıdır. Gelin, kooperatifinize sahip çıkın. Marmarabirlik zarar ederse, ne bu yatırımlar yapılabilir ne gübre dağıtılabilir ne de ürün bedelleri zamanında ödenebilir. Kooperatifin ayakta durabilmesi için mutlaka her yıl en az 3 bin ton ürün alması gerekir. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı olarak Gemlik kooperatifine sahip çıkmanızı rica ediyorum. Aksi takdirde zeytinin başkenti Gemlik Kooperatifimizin düşeceği durumu hayal bile etmek istemiyorum” dedi.

 

GEMLİK TİPİ OLMAYAN ZEYTİNE DİKKAT

Başkanımız Asa, Gemlik tipi olmayan zeytinin piyasada Gemlik zeytini adıyla satıldığına da dikkat çekerek, “Özellikle Gemlik'te bulunan birçok işletmenin, Gemlik bölgesinden bir kilogram zeytin almadığı halde Gemlik zeytini yazarak piyasada satmış olması, hem siz değerli üreticilerimize hem Marmarabirlik'e hem de sektöre büyük zarar vermektedir. Haksız rekabet ortamı oluşmakta, üreticinin alın teri çalınmaktadır. Bu konuda tüm ortaklarımızı gereken hassasiyeti göstermeye ve Gemlik zeytinine sahip çıkmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

 

GEMLİK’E YENİ DEPOLAMA TESİSİ

Gemlik Kooperatifi’ne yeni depolama tesisi kazandıracaklarının da müjdesini veren Asa, şöyle devam etti:

“Marmarabirlik'e ait Engürü mevkiindeki 9 bin 450 metrekarelik arsa ile 66 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifi garajı olarak adlandırdığımız Hamidiye Mahallesi 122 ve 125 adayı kapsayan yaklaşık 11 bin metrekare arsa takas edilecek olup, zeytine adını veren Gemlik Kooperatifi’mize modern bir depolama tesisi yapılacaktır. Hedefimiz, zeytinin başkenti Gemlik Kooperatifi'ne güzel bir tesis kazandırmaktır. Yapacağımız tesisin, Gemlik'teki diğer sektör temsilcilerine de örnek olacağını düşünmekteyiz.”

Konuşmaların sonunda Başkanımız Asa, Gemlik Kooperatifi ortaklarından yüksek miktarda ürün teslimatı yapan Necla Atıl’a teşekkür plaketi takdim etti. Bunun dışında yine ürün teslimatı fazla olan Gemlik Kooperatifi ortakları Abdullah Çoklu, Ali Kaymak, Ahmet Karasu, Hüseyin Güleç ve Zülfü Hıdır’a da plaket verildi.