KADINA ŞİDDET DEĞİL, ZEYTİN DALI YAKIŞIR« GERİ DÖN

Kadına şiddet değil, zeytin dalı yakışır

Başkanımız Asa, Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle çalışan kadınları ziyaret ederek, zeytin dalı baskılı fular hediye etti. Kadına yönelik şiddete dikkat çeken Asa, “Kadınlar, başımızın tacı, toplumun mimarıdır. Kadına şiddet değil, zeytin dalı yakışır” dedi.

 

Yönetim Kurulu Başkanımız Hidamet Asa, kadınların toplumsal hayatın vazgeçilmezi olduğunu belirterek, toplumların ancak kadına verdiği değer ölçüsünde gelişebileceğini söyledi.

Başkanımız Asa, Türkiye’de nüfusun yüzde 49,8’inin, istihdam edilenlerin de yüzde 27,5’inin kadınlardan oluştuğunu vurgulayarak, tarım sektöründe ise yaklaşık 5,5 milyon kişinin istihdam edildiğini kaydetti. Sektördeki kadın sayısının ağırlığına da işaret eden Asa, “Tarım sektörünün bel kemiğini kadınlar oluşturuyor. Zeytin hasadının yüzde 60’lık kısmının kadın eliyle gerçekleştirildiği düşünüldüğünde, sofralarımıza ulaşan zeytindeki kadın emeğinin değeri daha da iyi anlaşılıyor” diye konuştu.

 

KADIN TOPLUMUN YARISIDIR

Asa, kadına yönelik şiddete de dikkat çekerek, "Kadına yönelik şiddet sadece kadın sorunu değil, aynı zamanda toplumsal bir sorundur. Kadınlarımız şiddete değil, sevgiye, saygıya, övgüye layıktır. Kadına şiddet değil, zeytin dalı yakışır. Ekonomide, siyasette ve hayatın birçok alanında kadın eliyle yapılan işler, toplumun gelişimine ışık tutmaktadır. En kutsal görevleri icra eden kadınlarımız, toplumun yarası değil, diğer yarısıdır. Türk milletinin kurtuluş mücadelesine ön saflarda katılan kadınlarımız, başımızın tacı, toplumun mimarıdır" ifadelerini kullandı.

 

DAHA GÜVENLİ, DAHA UMUTLU BİR DÜNYA...

Marmarabirlik olarak kadın çalışanlarının her zaman yanında olduklarını vurgulayan Başkan Asa, şöyle devam etti: "8 Mart vesilesiyle kadın çalışanlarımıza zeytin dalı uzatıyor ve kadına yönelik şiddete gösterdiğimiz tepkiyi bir kez daha dile getirmek istiyoruz. Başta şiddet nedeniyle hayatını kaybeden kadınlarımız olmak üzere, Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Bursa'dan Ankara'ya giderken yaşanan elim kazada hayatını kaybeden 7 işçi kardeşimize Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Kadınlarımızın daha güvenli, daha umutlu ve daha mutlu bir dünyada yaşabilmesi dileğiyle tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum" şeklinde konuştu.

Başkanımız Asa, Genel Müdürümüz İbrahim Minareci ile birlikte Birliğimizin kadın çalışanlarını tek tek ziyaret ederek, kadına karşı şiddete dikkat çekmek amacıyla zeytin dalı baskılı fular ve karanfil hediye etti.