×
BURSA HAKİMİYET / 06.01.2018 BURSA HAKİMİYET / 06.01.2018

BURSA HAKİMİYET / 06.01.2018

Ürün alım fiyatlarını ortalama yüzde 35 artırarak üreticinin yüzünü güldüren Marmarabirlik, tüketicinin de yüzünü güldürecek.   Marmarabirlik'in 2018 yılında satış rakamlarındaki zam oranı ortalama yüzde 4'ü geçmeyecek.

  Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2017-2018 ürün alım kampanyası kapsamında üreticiden alınan ürüne verilen yüzde   35 fiyat artışına rağmen, 2018 yılında ürün satış fiyatlarında uygulanacak zam oranının ortalama yüzde 4'ü geçmeyeceğini açıkladı.

  2017-2018 ürün alım kampanyasını değerlendiren Asa, "Marmarabirlik olarak kampanya başında ürün alım hedefimizi 50 bin ton olarak   açıklamıştık. Kampanya süresince üreticilerimizin kooperatiflerine ve birliklerine sahip çıkmasıyla birlikte 51 bin ton ürün alımı    gerçekleştirilmiştir. Bu da Marmarabirlik tarihinde bir ilktir" dedi.

  Kampanya kapsamında bugüne kadar alınan 51 bin ton ürün karşılığında 288 milyon TL bedel oluştuğunu ifade eden Asa, üreticiye bugüne kadar ürün bedellerinin yüzde 80'i olan 213 milyon TL ödeme yapıldığını kaydetti. Asa, ürün alım kampanyasının 10 Ocak Çarşamba günü sona ereceğini belirterek, ürün bedellerinden kalan yüzde 20'lik kısmın da ocak ayı sonunda ödeneceğini bildirdi.

ÜRETİCİYE ÇALIŞACAĞIZ

Başkan Asa, kampanya kapsamında ürün alım fiyatlarına bir önceki yıla göre yüzde 35 artış yapıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"O günlerde kamuoyunda bu artışın tüketici fiyatlarına nasıl yansıyacağı konusunda endişeler oluşmuştu. Kampanyanın sonuna yaklaştıkça tüm sektör temsilcilerinin gözünün Marmarabirlik'te olduğunu görmekteyiz. Pazarlama Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalar ve piyasa araştırmaları ile Yönetim Kurulumuzun değerlendirmeleri neticesinde, Marmarabirlik olarak 2018 yılında satış fiyatlarımıza ortalama yüzde 4 oranında artış yapmayı düşünmekteyiz. Dolayısıyla üretici fiyatlarına yüzde 35 zam yapılmış olmasına rağmen tüketici fiyatlarına bu oran yansımayacaktır. Fiyat artış oranlarına baktığımızda, Marmarabirlik olarak bu yılı kurumun sahibi olan üretici ortaklarımıza çalışacağımız bir yıl olarak değerlendiriyoruz. Bir yandan üreticimizin kazancını artırmaya çalışırken, diğer yandan da sofralık zeytinin ülke genelinde her haneye ulaşabilmesi için tüketicilerimize uygun fiyatlı ürünler sunmaya devam ediyoruz. Tüketicilerimiz bugüne kadar olduğu gibi 2018 yılında da Marmarabirlik ürünlerini uygun fiyatla ve güvenle tüketebilirler."