×
Hasat  Sezonu Üreticimize Hayırlı Olsun Hasat Sezonu Üreticimize Hayırlı Olsun

Hasat Sezonu Üreticimize Hayırlı Olsun

Mudanya Kooperatifimizde zeytin hasat sezonu Yörükali köyünde düzenlenen törenle başladı.

Hasat dönemi etkinliğine Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın yanı sıra Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer,  Bursa Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç, Bursa Ticaret İl Müdürü İsmail Aslanlar, Bursa İl Tarım  ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Marmarabirlik Başkanvekili Şevket Karagöz, Mudanya Kooperatif Başkanı Ali Yıldız, il ve ilçe protokolü ile muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Vali Yakup Canbolat, etkinlikte yaptığı konuşmada, Bursa'da 348 bin hektara yakın alanda meyve ve sebze yetiştirildiğini söyledi.Bu durumun, Bursa'nın ciddi bir tarım potansiyeline sahip olduğunu gösterdiğini belirten Canbolat, "Bu verimli alanların 50 bin hektarını, yağı, yaprağı ve çekirdeğiyle üreticilere fayda sağlayan zeytin oluşturmaktadır." dedi. Canbolat, sofralık zeytin üretiminin yaklaşık yüzde 88'inin Mudanya, İznik, Orhangazi ve Gemlik ilçelerinden karşıladığını aktardı.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa da ülke genelinde siyah ve yeşil olarak sezonda ortalama 450 bin ton sofralık zeytin üretildiği bilgisini verdi. Bu sene Bursa'da 89 bin ton sofralık, 25 bin ton yağlık olmak üzere 114 bin ton zeytin üretimi beklendiğini anlatan Asa, şunları kaydetti: "Geçtiğimiz yıllarda piyasada tek alıcı olarak kalan Marmarabirlik, bu yıl da piyasa koşullarında bir fiyat belirleyerek üreticisinin yanında olduğunu göstermiştir. Açıklanan fiyatlar piyasa koşullarında belirleyici olmak üzere, üreticisinin karşılığını alacak fiyatlar olarak görmekteyiz. Ürün alım miktarımız revize edilerek sofralık ve yağlık toplamda 53 bin 500 ton ürün alım planı ve 416 milyon lira alım bütçesi oluşturuldu. Bereketli ve kazançlı bir yıl olmasını temenni ediyoruz."

İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül ise Türkiye'nin sofralık zeytin üretiminin yaklaşık yüzde 19'unun Bursa'dan karşılandığını bildirdi.Tören, tesiste zeytin ve zeytin ürünlerinin üretimiyle ilgili bilgiler verilmesi ve Vali Canbolat'ın bir tarım arazisinde hasada katılmasıyla sona erdi.